Kanal 15
reklam

BUCAK’TAN 350 KİŞİLİK 2. GRUP, ÇANAKKALE GEZİSİNİ TAMAMLADI

BUCAK’TAN 350 KİŞİLİK 2. GRUP, ÇANAKKALE GEZİSİNİ TAMAMLADI
Bu haber 13 Mayıs 2018 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında geçtiğimiz hafta Bucak’tan Çanakkale’ye giden 350 kişilik grup ziyaretlerini tamamlayıp Bucak’a döndü. Gezi grubunda ortaöğretim öğrencileri, gaziler, şehit yakınları, muhtarlar ve kurum çalışanları katıldı. Kanal 15 televizyonun da katılımın olduğu gezi, 3 gün sürdü.
Yolculuk sırasında renkli ve eğlenceli anlar yaşandı. Çanakkale gezisinde öğrenciler ve geziye katılanlar, ilk gün Eceabat’ta gruplar halinde rehberler eşliğinde Çanakkale savaşında Mecidiye Tabyası Şehitliğinde Seyit Onbaşının 18 Mart 1915’te sırtında kaldırdığı top mermisi ile İngiliz ‘Ocean’ gemisini vurduğu yerleri gezip rehberler tarafından aktarılan bilgilerle Çanakkale ruhunu hissetti, duygusal anlar yaşadı. Gün boyu deniz savaşlarının ve kara savaşlarının yapıldığı yerler ve Çanakkale şehitliği ziyaret edildi. Son gezide yaklaşık 350 kişi Gelibolu Yarımadasında, Çanakkale boğazının Morto Köyü Hisarlık Tepesinde bulunan Çanakkale Şehitlik Abidesinde şehitliği ziyaret etti. Kur’an-ı Kerim tilavetinden ve şehitler için edilen duanın ardından tekbirler getirildi. Katılımcılar gezi boyunca bol bol hatıra fotoğrafı çekinmeyi de ihmal etmedi.
BEKAP kapsamında Çanakkale gezisine katılan öğrenciler, gaziler, şehit yakınları ve diğer katılımcılar rehberlerin anlatımları ile Gelibolu yarım adasında 1915 yılında yapılan Çanakkale deniz ve kara savaşlarında yaşananları dinledi. Conkbayırı’nda Atatürk ve Mehmetçik Park Anıt ziyaretlerinden sonra Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde Çanakkale Savaşlarının filmleri izlendi, Çanakkale müzesini gezildi. Çanakkale gezisi hakkında mikrofonumuza konuşan öğrenciler, Çanakkale ruhunu yaşayıp bu toprakları görmekten ve burada yüz yıl önce yaşanan maneviyatı bir nebze olsun hissetmekten son derece mutlu olduklarını ifade ederek projeye öncülük eden Bucak Kaymakamı ve Bucak Belediye Başkanı Yalçın Sezgin’e Çanakkale Gezisi için teşekkür etti.
Bucak Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Vedat Uysal, Bucak Necati Topay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Elitok, İl Genel Meclisi Üyesi Ali Ülgen, Seydiköy Köyü Muhtarı Yusuf Yıldız ve geziye katılan şehit aileleri de öğrencilerle birlikte burada geçmişte yaşanan manevi duyguları tarihe tanıklık ederek yaşamaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek Projeye öncülük eden ve Bucak halkına Çanakkale’yi gezip görme bu maneviyatı yaşama fırsatı veren Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin’e teşekkürlerini ilettiler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA