Kanal 15
reklam

BURDUR’DA FETÖ/PDY ÇATI DAVASI BAŞLADI

BURDUR’DA FETÖ/PDY ÇATI DAVASI BAŞLADI
Bu haber 10 Ocak 2018 - 11:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Burdur’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası başladı. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 18 sanıktan 1’i tutuksuz 17 sanık katıldı. Burdur dışında Düzce, Akşehir, Antalya’daki Cezaevlerinde tutuklu bulunan sanıklar da duruşma salonunda hazır bulundu. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünü Kurmak ve yönetmek, Terörizmin Finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet suçlarından yargılanan sanıkların ilk olarak kimlik tespiti yapıldı. Daha sonra sanıklar savunmalarını yapmaya başladı. Duruşmada ilk savunmayı Burdur İl İmamı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan A.Y. yaptı. A.Y., 15 Temmuz darbe kakışmasını kınadığını, darbe kalkışması sırasında şehit olanları saygıyla andığını belirterek; “Hiç bir terör örgütüne üye olmadım. Desteklemedim. Kurucusu olmadım” dedi.
A.Y., çocuğunu Burdur’da FETÖ’ye yakın okula kaydettirme sebebi olarak “Antalya’da yaşıyordum. İşsizdim. Burdur’a geldim. Burdur’da çevre bulmak için özel koleje kaydettirdim. Orada varlıklı insanlar olur. Onların sayesinde iş bulabilirim diye çocuğumu bu okula kaydettirdim” ifadelerini kullandı.
Hain darbe girişiminden sonra Terör Örgütü yöneticisi olmak iddiasıyla arandığını öğrendiğini söyleyen A.Y., Hakim Emre Totik “arandığını kim söyledi” sorusuna “Daha önce çalıştığım yer KHK ile kapanınca ben de kendi imkanlarımla Isparta’da saklandım. Devletimin, milletimin, aleyhinde terör maksatlı, kasıtlı hiç bir faaliyet içinde olmadım. Demokratik bir düşünceye sahibim” dedi. Dini bir altyapısı olmadığını söyleyen A.Y. “Ben teknik bir mesleğe sahibim. Dini bir altyapım yok. Ancak dost meclislerinde kendi duygu ve düşüncelerimi sohbet havası içinde paylaştım” dedi. Kod adı kullanmadığını söyleyen A.Y., Bylock indirmediğini ve kullanmadığını da savundu; “Teknik bir hata olduğunu düşünüyorum” dedi. Bir başka A.Y. isimli sanık, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek darbeyi eşimin TV’de darbe haberleri çıkıyor demesiyle öğrendim. 22 Yıl memur olarak vatanıma milletime hizmet ettim. Hiç bir illegal örgüte üye olmadım. 15 Temmuz bende de travma etkisi yaptı. Bu yapının gerçek niyetini, 15 Temmuz sonrası öğrendim” dedi. Yasal bir sendika üyesi olmaktan dolayı tutuklu olduğunu söyleyen A.Y.’ye Mahkeme Başkanı “kurucular kimlerdi” sorusunu yöneltti. “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA