Kanal 15
reklam

BURDUR’DA TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ DÜZENLENDİ

BURDUR’DA TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ DÜZENLENDİ
Bu haber 16 Nisan 2018 - 17:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Burdur’da 42’inci Turizm Haftası Kutlama Etkinlikleri kapsamında Temsili Yörük Göçü düzenlendi. Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği (YÖRKAYDER) tarafından düzenlenen Temsili Yörük Göçüne Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Burdur Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl, çevre illerden yörük dernekleri başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehter Takımı eşliğinde Çatalpınar Kavşağı’nda başlayan ve Develer, atlılar ve koyun sürülerinin yer aldığı yürüyüş Uzay Çatı altına kadar sürdü. Vatandaşlar yürüyüşe büyük ilgi gösterdi.
Uzay Çatı altında düzenlenen törende konuşan Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan; “Mayası yörük olan halkımıza aslımızı ve geçmişimizin izlerini, bizi biz yapan yörüklük ruhunu yaşatmak için bu göçü düzenledik” dedi. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, toplumda turizm bilincini geliştirmek ve iç turizmi canlandırmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftasının kutlandığını söyledi. Burdur Yörük İl Beyi Portsan Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cadıl ile Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Reşat Petek de Yörük göçünün düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Törende konuşan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, kutlanmakta olan Turizm Haftasındaki amacın mevcut olan kültürel değerlerin gün yüzüne çıkarılması, tanıtılması ve paylaşılması olduğunu söyledi.
Etkinlik kapsamında Uzay Çatı altında Mehter Ekibi gösterisi, Sipsi dinletisi ve halk oyunları gösterisi sunuldu. Katılımcılara Kavurma ve Ayran ikram edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA