Kanal 15
reklam

ÇALLICA KÖYÜ’NDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE TASARRUF YAPILACAK

ÇALLICA KÖYÜ’NDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE TASARRUF YAPILACAK
Bu haber 09 Ekim 2018 - 16:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Burdur Merkez Çallıca Köyü’nde kurulan Güneş enerjisi panelleri ile köyün içme suyu hattı masrafları yüzde 70 oranında azalacak.
Burdur Merkez Çallıca Köyü’nde muhtarlığa ait 2 dönüm arazi üzerinde kurulan ve 315 panelden oluşan 84 Kw gücündeki güneş enerjisi santrali ile elektrik masrafının azaltılması hedefleniyor. Burdur Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği desteği ile kurulan Santrali kuran firma yetkilisi Enerji Mühendisi Sait Uluca; “Köyün içme suyunu karşılayan dalgıç pompaların enerjisi bu panellerden üretilecek. Dalgıç pompalar günde 18 saat çalışıyor” dedi. Sistemin güneş enerjisi ve elektrik enerjisi ile paralel çalıştığını kaydeden Uluca; “Bu sistem 10 yıla kadar yüzde 65-70’e kadar verim sağlar. Panellerin ömrü 25 yıl” dedi.
Burdur Valisi Hasan Şıldak programı kapsamında gittiği Çallıca Köyünde ve beraberindeki protokol üyeleri ile güneş enerji panellerinin bulunduğu alana gelerek incelemede bulundu. Vali Şıldak’a güneş enerji panelleri hakkında bilgi verildi. Köy muhtarı Osman Saçar; “Burdur’un en büyüğü olan ve 274 bin lira bedelli sistemle içme suyu dalgıç pompalarındaki elektrik masrafımız yaklaşık yüzde 70’e oranında azalacak” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA