Kanal 15
reklam

HAC KURALARI, 25 OCAK’TA ÇEKİLECEK

HAC KURALARI, 25 OCAK’TA ÇEKİLECEK
Bu haber 09 Ocak 2018 - 11:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Arapça’dan dilimize geçmiş olan ve kelime anlamı bir şeye yönelmek, bir yeri ziyaret etmek, bir şeyi amaçlamak anlamına gelen Hac ibadeti, İslâm’ın beş esasından biridir. Hac, Kâbe’yi ve etrafındaki kutsal mekânları, hac mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir. Bu ibadeti yerine getirene ise Hacı denir.
2018 yılında hacca gidecek olanlar, hac ön kayıtlarını 21-29 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdi. Hacca gidecek olanların belirlendiği, hac kur’aları ise 25 Ocak’ta çekilecek. Bucak İlçe Müftüsü İshak Göksel, Bucak’tan bu yıl yapılan hac ön kayıt sayısı hakkında bilgi verdi. Bucaklı vatandaşların hacca gitmek için büyük heyecanı olduğunu ve 477 yeni ön kayıtla birlikte Bucak’tan toplam hac ön kaydının 3.499’ yükseldiğini aktaran Müftü Göksel, “Hac kayıtları sona erdikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı takvime göre, 25 Ocak’ta kuralar çekilecek. Bu kura neticesinde de Burdur’a ayrılan kontenjana göre kur’ada çıkanlar hacca gitme imkanına sahip olacak” dedi.
İlçe Müftüsü İshak Göksel, hacca gidecek olan vatandaşlar için hayırlı olması konusunda dileklerini iletti. İslam Dininin beş şartından biri olan Hac, hem bedenle hem de malla yapılan bir ibadettir. Bir Müslüman’a haccın farz olması için şu şartların bulunması gerekir:
Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik yaşına gelmiş olması
Özgür olması
Hacca gidip gelecek maddî güce sahip olması
Hacca gitmesine engel olacak bir sağlık probleminin olmaması
Hacca giderken kullanacağı yolun güvenli olması
Haccın Farzları ise İhram, Kâbe’yi tavaf ve Arafat’ta vakfe.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA