Kanal 15
reklam

BURDUR’DA İLK DEFA KORNEA NAKLİ AMELİYATI YAPILDI

BURDUR’DA İLK DEFA KORNEA NAKLİ AMELİYATI YAPILDI
Bu haber 10 Ekim 2018 - 17:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Burdur Devlet Hastanesi’nde İlk kez Kornea nakli ameliyatı yapıldı.
İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören ile Kornea nakillerini yapan Dr. Memed Acar Kornea nakli olan hastalarla birlikte bilgilendirme toplantısı düzenledi. Burdur Devlet Hastanesi Eğitim Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören önceki yıllarda Sağlık Bakanlığı’ndan Kornea Nakil Merkezi onayını aldıklarını ancak donör bulmakta güçlük çektiklerini belirtti. Bu sıkıntıyı aştıklarını belirten İl sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, Konya Doku Nakil Merkezine yardımlarından dolayı teşekkür etti. Organ Naklinin önemine dikkat çekti.
Kornea Naklini gerçekleştiren Dr. Memed Acar travma, yanık gibi bazı hastalıklarla gözün saydam tabakası olan Korneanın saydamlığını yitirebildiğini bu durumda ameliyatla çözmekten başka çare kalmadığını belirtti. Acar; “Bu dokunun sağlıklı yeni bir dokuyla değişmesi gerekiyor. Bu da ancak sağlıklı bir donörden elde edilen korneanın hastalıklı doku ile yer değiştirmesini sağladıktan sonra hastanın görmesini sağlamaya başlamış oluyoruz” dedi. İlk Kornea nakli ameliyatını iki hafta önce yaptıklarını söyleyen Acar; “Burdur’da bu ameliyatı yapabilmemiz için altyapıyı hazırlayan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kornea nakli ameliyatı olan Hasan Hüseyin Kaygısız da duygularını aktardı.
Özcan Erol, Tıp Fakültelerinde yapılabilen bu işin Burdur Devlet Hastanesi’nde yapılabiliyor olması sevindirici bir olay” dedi. Yusuf İzzet Çakır, Dr. Memed Acar’a teşekkür etti.
Hacer Yıldırım isimli hasta ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA