BURDUR BELEDİYELER BİRLİĞİ KATI ATIK BERTARAF VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİNDE ÇÖPTEN İLK GAZ ALIMI İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANILDI - Kanal 15Kanal 15

24 Şubat 2024 - 05:22

BURDUR BELEDİYELER BİRLİĞİ KATI ATIK BERTARAF VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİNDE ÇÖPTEN İLK GAZ ALIMI İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANILDI

BURDUR BELEDİYELER BİRLİĞİ KATI ATIK BERTARAF VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİNDE ÇÖPTEN İLK GAZ ALIMI İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANILDI
Son Güncelleme :

13 Ağustos 2022 - 13:59

reklam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Burdur Belediyeler Birliği tarafından yapımı tamamlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisinde çöpten ilk gaz alımı yapılması ile birlikte elektrik üretimine başlanıldı.

Tesis ile ilgili yapılan açıklamada; “Burdur Belediyeler Birliği üyesi 11 ilçe ve belde belediyelerine hizmet vermek üzere hayata geçirilen bu önemli projenin başlangıcında 2010 – 2012 yılları arasında Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından toplam yaklaşık 3.8 milyon TL nakdi yardım sağlanmıştır.

Burdur Belediyeler Birliği ile yüklenici firma arasında imzalanan sözleşme ile 2010 yılında yapım çalışmalarına başlanan, “Katı Atık Bertaraf Tesisi” projesi, “Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında” eksik kalan imalatların tamamlanması ve İlimize daha modern bir tesis kazandırılması amacıyla kar payı ortaklığı yüzde  29 Belediyeler Birliği, yüzde 71 yüklenici firma olmak üzere 29 yıllığına yap-işlet-devret şeklinde “Bertaraf Katı Atık Tesisinin İkmali, Düzenli Depolama ve Saha İçerisinde Elektrik Enerjisi Üretim Tesislerinin Kurulması ve İşletilmesi” işi kapsamında, yüklenici firma ile Burdur Belediyeler Birliği arasında 2017 tarihinde yeni bir sözleşme imzalanarak, projede yer alan Çöp Gazı Enerji Santrali, Evsel Atık Yaş Fermantasyon Üniteleri, Hayvansal Atık Biyogaz Tesisi ve Enerji Santrali inşaatları ve aktarma istasyonları tamamlanmıştır.

Hayvansal Atık Biyogaz Tesisi işletmesi de firma tarafından yapılmaktadır. Burdur Belediyeler Birliği katı atık entegre tesisinde bulunan çöp ayrıştırma ünitesi ise Ocak 2022’de faaliyete geçirilmiştir.

Söz konusu ayrıştırma tesisinin faaliyete geçmesi ile birlikte tesise gelen atıklar yani çöpler ayrıştırılarak organik atıklar biyogaz tesisinde biriktirilmeye başlanmış olup bugün gerçekleşen törenle birlikte Ağustos ayı içerisinde ilk gaz alma gerçekleştirilerek elektrik üretimine başlanmıştır.” bilgileri paylaşıldı.

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
reklam