ESNAF, BAKAN NEBATİ'DEN 5 LİRALIK MADENİ PARA İSTEDİ - Kanal 15Kanal 15

24 Şubat 2024 - 07:16

ESNAF, BAKAN NEBATİ’DEN 5 LİRALIK MADENİ PARA İSTEDİ

ESNAF, BAKAN NEBATİ’DEN 5 LİRALIK MADENİ PARA İSTEDİ
Son Güncelleme :

09 Eylül 2022 - 10:42

reklam

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Isparta’da ziyaret ettiği esnafın ’50 kuruş, 1 lira, 5 lira madeni para piyasaya salınsın’ talebi üzerine “Biraz basalım mı?” diye sordu. Nebati, esnafın ‘Yağdıralım, ne olacak?’ sözlerine de gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, çeşitli temaslar ve ziyaretlerde bulunmak üzere Isparta’ya geldi. Isparta Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Nebati’yi Vali Aydın Baruş, AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, AK Parti Milletvekili Recep Özel, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve kamu çalışanları karşıladı. Vali Baruş ile görüşen Bakan Nebati, sonra esnafı ziyaret etti.
Bakan Nebati, restorasyonu devam eden tarihi Üzüm Pazarı, Mimar Sinan Camii yanı ve Mimar Sinan Caddesi’nde esnafla görüşürken, tavuk döner satışı yapan esnaf, madeni para talebinde bulundu. Esnaftan biri, “Sayın bakanım, esnaf olarak madeni 50 kuruş ve 1 lira sıkıntısı çekiyoruz. Piyasaya bolca 1 lira ve 50 kuruş salınsın hatta 5 liralık madeni para basılsın. Şimdi bankaya gittik, orada da yok. Koştur, koştur bozuk para arıyoruz.” dedi.
Bakan Nebati’nin “Biraz basalım mı?” diye sormasının ardından çalışan da “Kağıt para yerine 5 lira, 1 lira iyi olacak. Yağdıralım, ne olacak?” dedi. Bakan Nebati ise gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.
‘ISPARTA ESNAFI İKRAMI SEVİYOR’
Bakan yardımcısıyken de Isparta’yı ziyaret ettiğini anlatan Bakan Nebati, esnafın ikramı ve hediye vermesi üzerine, yanındaki AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’e, “Isparta esnafı gerçekten çok cömert. İkram etmeyi seviyor. Son geldiğimde pandemi yeni bitmişti işler o kadar kötü olmasına rağmen yine bol bol izzet-i ikramda bulunmuşlardı. Bugün yine herkes bir şeyler ikram ediyor” dedi.
ÖTV’SİZ TAKSİ İSTEĞİ
Bakan Nebati, ziyaret ettiği taksi durağında da esnafla sohbet etti. Esnaftan birinin “Sayın bakanım daha önce ÖTV’siz taksi imkanı sağlamıştınız, çok sevinmiştik. Yine böyle bir imkan sağlasanız çok mutlu olacağız” sözleri üzerine Nebati, bunun şimdilik mümkün olmadığını söyledi.
Bakan Nebati, sohbet ettiği esnaf ve yolda gördüklerine, yanındaki AK Parti’nin Ispartalı yöneticilerini göstererek, “Tanıyor musunuz?” diye sordu. Belediye başkanı ve milletvekilini tanıyıp, İl Başkanı Osman Zabun’u tanımayanlara Bakan Nebati, “Bak başkan test etmiş oldum. Seni fazla tanımıyorlar, ona göre” diye espri yaptı.
Bakan Nebati daha sonra Isparta Belediyesi’ni ziyaret etti. Zabıta ekiplerinin resmi törenle karşıladığı Nebati, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile görüştü.

‘DEPOLARIMIZ GAZ DOLU’
Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Isparta’ya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Isparta Ekonomi Kampüsü’nde Ispartalı iş insanları ile yaptığı toplantının ardından AK Parti İl Başkanlığı binasına geldi. Bakan Nebati, toplantı salonunda kendisini bekleyen partililere hitap etti. İl Başkanı Osman Zabun’un selamlama konuşmasının ardından söz alan Bakan Nebati, dünyanın çok kötü bir dönemden geçtiğini belirterek, “Gerçekten şu an dünya çok kötü bir dönemden geçiyor. Bir yandan enerji diğer yandan gıda krizleri yaşayan ülkeler var. Bizim enerji sıkıntımız yok. Depolarımız gaz dolu. Bu yıl ülkemizde tarım ürünlerimiz oldukça bereketliydi ve bunları hemen TMO vasıtasıyla yüksek fiyat vererek satın alıp silolarımızı neredeyse doldurduk. Avrupa ülkelerinde arz karşılanamıyor. Bizim tek sıkıntımız fiyatların yüksek olması. Onu da devlet olarak elimizden geldiğince asgari seviyede tutmaya çalışıyoruz” dedi.
‘RAHAT OLUN’
Geçen yıl 150 milyar lira, bu yıl ise 251 milyar lira vergiden vazgeçtiklerini aktaran Bakan Nebati, “Dar gelirli vatandaşlarımızı, memurları, işçileri rahatlatacak önlemleri aldık. Yeni tedbirlerimiz de yolda. Bir tarafta dar gelirlilere ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığımız çalışmaları son haliyle kabineye sunduğumuzda kararlar neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak paketler ve buna benzer paketlerle dar gelirlileri rahatlatacak tedbirleri alıyoruz. Adımlar atıyoruz atmaya devam edeceğiz, talepleri dinliyoruz, talepleri karşılamaya devam edeceğiz. Rahat olun” diye konuştu.
‘KENDİLERİNİ DARI AMBARINDA ZANNEDEN TAVUKLARA DÖNDÜLER’
4 yıldır ülkede herkesin seçim yaygarası yaptığını kaydeden Bakan Nebati, şöyle dedi: “Bir sebepten dolayı. Yatırımcı dışarıdan gelmesin, kimse iş yapmasın. Sürekli erken seçim yaygarası ile ülke ekonomisini kilitlemeye çalışanlar, bir tarafta hayal kırıklığına uğrarken öbür tarafta da önümüzdeki yıl haziran ayında yapılacak, zamanında yapılacak seçimlerde hala kendilerine bir aday dahi üretmemiş durumdayken şu anda da birbirleriyle kavga ediyorlar. Ama bizim adayımız kim? Recep Tayyip Erdoğan. Ben her gittiğim teşkilatta bu örneği veriyorum. O bir pehlivan. Geleni eziyor, gideni deviriyor, yeniyor. Mindere çıkmış, ‘neredesin’ diyor, bekliyor. Biri yarım ağızla ‘ben varım’ diyor. Öbürü yarım ağızla ‘sen olmamalısın’ diyor, bir başkası ‘ben senin ortağınım ama ortak olduğumu belli etme’ diyor. Öbürü diyor ki ‘sen benim ortağımsın ama görmezlikten gel’ diyor. Ne dediklerini anlayan var mı? Yok. 4 senedir erken seçim, erken seçim. Erken seçim yok. Kim dedi? Kendilerini darı ambarında zanneden tavuklara döndüler. Hiç kusura bakmayın 2023 Haziran’ında AK Parti tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde iktidar. Bundan eminiz, biz sağlamız.”
‘ÜLKENİN YOLUNU ÇİZİYORUZ’
“Rahat olun ve aralık ayından itibaren enflasyonu aşağı inmiş şekilde götüreceğiz” diyen Bakan Nebati, “Alnımız ak bir şekilde ülkede 20 yılda şunlar, şunlar, şunlar yapıldı. Bundan sonra da bunlar yapılacak. Rahat olun. Bundan dolayı alt yapısı tamamlanmış bundan sonraki de ekonomik alt yapısı tamamlanmış daha çok ileri teknolojisi, mega endüstri bölgeleri oluşturulmuş, ileri teknoloji ürünleri ile ve savunma alanındaki müthiş sıçrayış ile devam edecek bir ülkenin yolunu çiziyoruz. Sizler sessizce dua ederek, koşturarak emek sarfederek bu yolda ilerleyeceksiniz. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.
Bakan Nureddin Nebati, program sonrası belediyeye ait Kirazlıdere Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğin ardından kentten ayrıldı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam